Dvanajsti državni likovni ekstempore

Na dan kulturnega maratona na Gimnaziji Koper (7. februarja 2024) je potekal 12. državni likovni ekstempore, ki je namenjen devetošolcem slovenskih osnovnih šol in dijakom programa Umetniška gimnazija, likovna smer, na Gimnaziji Koper. Skupna naslovna tema je bila Izzivi prihodnosti.

Zvok trobente izpod prstov dijakinje Špele Babnik nas je popeljal v začetek našega umetniškega druženja. Jure Žbogar nam je zaigral na klavirju svojo avtorsko skladbo Etudo op. 7. Izziv vsakega glasbenika je, da ustvari tudi svojo avtorsko glasbo, in Jure je eden redkih, ki se mu je odzval.

Udeležence ekstempora pa so čakale barve in čopiči, da razmislimo in v sliki izrazimo, kaj nam predstavlja največje izzive prihodnosti. Nihče izmed nas namreč ne ve, kaj nam bo prinesel čas in kakšno bo življenje čez nekaj let, desetletij ali stoletij. Prav zato pa je bila to izvrstna priložnost za likovni ekstempore, saj pušča neskončno odprtih poti za zamisli in možnosti za upodobitev. Vsak umetnik si drugače predstavlja življenje v prihodnosti in razmišlja o njej na svoj  način, na koncu pa te misli in ideje obrodijo marsikatero izvirno likovno delo. Stvari se dandanes razvijajo in spreminjajo mnogo hitreje kot kdajkoli prej, vsak dan smo lahko priča novim izumom in odkritjem, ki bodo prav mogoče spremenili naše življenje ali pa kar ves svet. In zakaj ne bi bili ravno mi tisti, ki bodo spremenili svet s svojimi dejanji? Že ena ideja, ena misel izven okvira je lahko ključnega pomena za začetek nečesa novega. Prihodnost je odvisna od nas, saj smo mi odgovorni zanjo in za to, kaj bomo z njo storili. Bo polna dobrih presenečenj in novih priložnosti? Ali pa morda razočaranj in katastrof?  Nič še ni odločeno, svoj delež bomo prispevali vsi.  Naša dejanja bodo gotovo imela vpliv in težo.

Na zaključni prireditvi s podelitvijo nagrad smo na dan kulturnega maratona in v počastitev Prešernovega dne prisluhnili slovenski himni, in sicer v izvedbi sopranistke Kaje Pintar, altistke Danaje Fink in pianistke Veronike Cej, dijakinj 2. D.

Po nagovoru ravnatelja Bruna Petriča nam je zaigral duo v zasedbi klarinetistke Veronike Volk in kitaristke Lane Kokotec, ki sta nam zaigrali 4. stavek iz Šeherezade, skladatelja Hansjoachima Kapsa.

Strokovna komisija, ki so jo zastopale profesorice Lilijana Bojanič, Klarisa Hrvatin in Lea Škerlič, je nato razglasila izbor najboljših treh del v kategoriji osnovne šole in UG – likovne smeri ter ožji izbor.

Lea Škerlič je prebrala obrazložitve, in sicer za 1. nagrado v kategoriji osnovne šole, ki jo je prejela Brinja Gerkšič Južnič iz 9. A OŠ Vojke Šmuc Izola: »Zaradi sodobnega pristopa v uporabi svetlo-temnega kontrasta. Tehnološki pogled na prihodnost, v katerem stroj gleda na propadajoči svet, je toliko bolj poudarjen v barvnem nanosu s čopičem.«

Slika Radhe Stanese iz 9. B, OŠ Pier Paolo Vergerio il Vecchio Koper, ki je prejela 2. nagrado, »kaže izziv prihodnosti v vrnitvi k naravi s skorajšnjim pridihom na Groharjevega Sejalca, ki vztraja v ustvarjanju svetle prihodnosti. Žabja perspektiva, kjer gledalec bliže uničenemu telefonu, nam da misliti.«.

Variacija na Botticellijevo Primavero, Margarite Burove iz 8. B, OŠ Pier Paolo Vergerio il Vecchio Koper, je žirijo »prepričala s svojim pogumom, brez podpore in v svetu uničenja, ki ga puščamo ljudje za seboj, se simbolno oklepa cvetlic«.

V kategoriji Umetniška gimnazija je 1. nagrado prejela Vesna Furlan Čelik iz 2. D, ki se je »v tradiciji poparta in kritiki potrošništva poigravala z različnimi materiali v pastelni barvni lestvici. Ali je to res tisto, kar nas čaka na krožniku prihodnosti?«.

V drugonagrajenem delu Katarine Šavron iz 4. D je »srečanje stripa in cyber punka v zastrašujoči alegoriji, kjer posameznik nima več lastnih misli. Norost je poudarjena z divjimi barvami in odličnimi potezami.«.

Tretjenagrajena slika Brine Nanut iz 1. D »nas posrka v skrajno negativni pogled na prihodnost, ki je prikazan kot že določen. Samo še pritisk na gumb uničenja nas ločuje od pričujoče podobe.«.

Da ekstempore ni samo tekmovanje in ni pomembno samo, kdo zmaga, so potrdili veseli izrazi ostalih v ožjem izboru in prav tako vseh ostalih, ki so na koncu na tleh atrija sestavili mozaik svojih likovnih rešitev. Zanimivo je bilo videti širšo sliko naših pogledov na izzive prihodnosti, saj o njej vsak izmed nas razmišlja na popolnoma drugačen način. Za razliko od klasičnega ekstempora smo tokrat prvič lahko imeli vpogled v vse nastale slike in ne le nagrajenih, ožjega izbora in ostalih, ki bodo na razstavi.

Vsem, ki smo prispevali delček k temu mozaiku, iskrene čestitke v želji, da bi bili še naprej pogumni in vztrajno hodili novim izzivom naproti.

(Besedilo je napisala Klara Dujmović, dijakinja 2. D, UG – likovna smer.)

Deli s prijatelji

Šolski koledar

December

2024
P T S Č P S N
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 

Novice in obvestila

04.11.2024

Strani

Novice in obvestila

04.11.2024

Strani