Strokovna ekskurzija umetniških oddelkov v Milano (glasbena smer)
Milano, 23.–25. oktober 2024
V sredo, 23. oktobra 2024, smo se umetniški oddelki Gimnazije Koper odpravili na ekskurzijo v Milano. Glasbeniki smo na pot krenili sredi noči, saj smo že v jutranjih urah prispeli v Cremono in si ogledali akademijo, kjer se učijo goslarstva, to je tehnika izdelovanja violin, ter muzej violin, v katerem je shranjenih mnogo inštrumentov, med drugim tudi Stradivarijeve violine, ki so v glasbenem svetu visoko cenjene, prav tako pa so tudi izjemno drage. Po tem je sledila vožnja do Milana, ki je v svetu znan kot prestižno mesto, je namreč evropska prestolnica mode, poleg tega pa ponuja ogromno takšnih in drugačnih presežkov (glasbenih, arhitekturnih, kulinaričnih ...). Prva znamenitost, ki smo si jo ogledali, je bila Verdijeva hiša, ki jo je slavni skladatelj zgradil proti koncu svojega življenja, in sicer z namenom, da bi v njej prebivali in še naprej ustvarjali upokojeni glasbeniki. Sprehodili smo se po njenih sobanah z visokimi stropi in nadvse dovršeno dekoracijo. Temu je sledil še koncert na milanskem konservatoriju (akademiji za glasbo) v Verdijevi dvorani. Solist je bil izjemen violinist, ki nas je vse navdušil s svojo neverjetno virtuoznostjo med izvajanjem Paganinijevih Capricejev in izraznostjo. Ker smo bili vsi utrujeni od nočne vožnje, sta koncertu sledila le večerja in počitek.
Naslednji dan smo začeli z ogledom muzeja opere Scala, ki je v svetu znana kot ena najboljših in najprestižnejših oper. V muzeju smo si ogledali razstavljene operne obleke, rekvizite in razstavo, posvečeno skladatelju Pucciniju. Zatem smo si pobliže ogledali najslavnejšo milansko zgradbo – mestno katedralo, znano kot Duomo di Milano. Po kar nekaj prehojenih stopnicah smo prišli na streho in uzrli razgled na mesto. Najbolj me je presenetilo, kako je vsak milimeter dovršeno okrašen in kako je vse popolno in na svojem mestu. Z razlogom velja za eno najlepših katedral na svetu! Po tem smo imeli veliko prostega časa za kosilo in malo nakupovanja. Popoldan smo se odpravili v hotel.
Sledil je še zadnji dan, za katerega smo že vnaprej vedeli, da bo kar naporen, a poln nepozabnih dejavnosti. Dopoldan smo šli na milanski grad (Castello Sforzesco), v katerem je pet muzejev, enega izmed njih smo si tudi ogledali. V njem smo videli viteške oklepe, srednjeveška orožja in mnogo drugega. Zatem smo se peš odpravili do središča mesta, kjer smo imeli še zadnji prosti čas. Po kosilu smo šli še v bolj domač in malo manj prestižen del Milana. Obiskali smo še muzej mode, nato pa se sprehodili do avtobusa, kjer smo se preoblekli za vrhunec celotne ekskurzije – opero v Scali. Poslušali in gledali smo si opero Kavalir z rožo Richarda Straussa, ki nas je vse pustila odprtih ust. Navdušili so nas svetovno znani solisti, dirigent, ki sicer dirigira v Berlinski filharmoniji, dvorana, ki je veličastna in vsa v zlatu, scenografija in kostumografija in še ... in še ...
Utrujeni, a polni novih doživetij, smo v jutranjih urah pripeli v Koper.
Menim, da je mesto Milano opravičeno simbol prestiža, kakovosti, lepote in umetnosti. Bili smo priča številnim nadpovprečnim stvaritvam, ki nam bodo gotovo ostale kot navdih na naših umetniških poteh.
(Avtorica prispevka je dijakinja Ana Poljanšek Žagar iz 4. D.)